PRUSAKI jeb TARAKĀNI
Prusaki ir diezgan lieli kukaiņi. Prusakiem ir plati, saplacināti ķermeņi, ar relatīvi mazu galvu. Tie ir ļoti primitīvi kukaiņi, bet ir vieni no izturīgākajiem kukaiņiem pasaulē. Bez barības prusaki var izdzīvot 3 mēnešus un bez ūdens 1 mēnesi. Dažas sugas spēj iztikt bez gaisa 45 minūtes. Ir veikti eksperimenti ar prusakiem, tos iemērcot zem ūdens uz pusstundu, pēc šīs peldes prusaki atkal atjaunojās, it kā nekas nebūtu noticis. Ir populārs teiciens, ka pēc atomkara uz zemes dzīvos tikai prusaki. Šis apgalvojums nav bez pamata, prusaki spēj izturēt radioaktīvo starojumu, kas ir 6 – 15 reizes lielāks nekā tāds, ko spēj izturēt cilvēks.
Savos izkārnījumos prusaki atstāj ķīmiska rakstura informāciju par barību, ūdeni, par gatavību pāroties. Prusaki, sekojot šīm zīmēm spēj atrast barības un ūdens avotus, kā arī vietas, kur slēpjas citi prusaki. Tādā veidā veidojas bars, kas dara vienu un to pašu, atkārtojot kāda indivīda iepriekš izdarīto. Pētījumos ir noskaidrots, ka prusaki pieņem grupveida lēmumus. Pētījumā ar 50 prusakiem to mītnē ievietoja trīs piemērotas slēptuves, katrā varēja ievietoties tikai 40 kukaiņi. Pēc brīža divās slēptuvēs bija salīduši visi prusaki, katrā pa 25, bet trešā bija tukša. Slēptuves nomainīja pret lielākām, tad visi prusaki salīda vienā slēptuvē, bet divas palika tukšas. Starp prusakiem darbojas gan kooperācija, gan konkurence.
Prusaki ir nakts dzīvnieki, ja tumsā prusakus pēkšņi apspīd gaisma, tie bēg slēpties. Ja prusaku daudz, tie skraida arī dienā.
Prusaki ir vieni no izplatītākajiem mājas kaitēkļiem.
- Ja mājoklī ieperinājušies prusaki, to koloniju vēlams iznīcināt pēc iespējas ātrāk;
- prusaki ļoti ātri vairojas;
- Tie barojas ar cilvēku un mājdzīvnieku pārtiku;
- Vietās, kur dzīvo prusaki, var būt spēcīga smaka;
- Prusaki pārnēsā mikrobus un slimību baciļus, kas var būt bīstami cilvēkiem, īpaši slimnīcās. Prusaki pārnēsā visbiežāk zarnu infekcijas (vēdertīfu, dizentēriju, holeru), dažkārt prusaki izplata arī plaušu infekcijas slimības (tuberkulozi, difteriju) un parazītisko tārpu oliņas. Ir konstatēti gadījumi, kad prusaki kož guļošiem cilvēkiem.
- Ir cilvēki, kuriem ir alerģija pret prusaku izdalījumiem. Smagāku alerģiju gadījumā cilvēkam izraisās astma.
Kur viņi dzīvo?
- Bieži vien daudzdzīvokļu namos un kopmītnēs – gana daudz teritorijas, kur izvērsties, silts, arī barība samērā viegli iegūstama. Visvairāk apdraudēti augšējie stāvi. Un prusaki nav no slinkajiem! Viņi pārvietojas pa ventilācijas un komunikācijas šahtām šurpu turpu un pa lūku ieveļas tavā saimniecībā.
- Parasti iemitinās dzīvokļa siltākajās vietās – aiz ledusskapja, pie sildierīcēm, labprāt apdzīvo atkritumu vadus, nereti iemitinās arī istabas mēbelēs.
Ko darīt, lai prusaki nenāktu?
- Uzturi tīru māju un virtuvi;
- Prusakiem ļoti pie sirds iet mitrums, turi tīru virtuves izlietnes noteku un ik pa laikam iztīri sifonu, jo arī tur tie spēj iekļūt;
- glabāt pārtiku noslēgtos traukos;
- lieto atkritumu tvertnes ar ciešiem vākiem,
- Mājas uzkopšanai lieto putekļusūcēju. Ja ir pamatotas bažas, ka mājās ieperinājušies prusaki, noteikti rūpīgi izsūc visus kaktiņus aiz mēbelēm, grīdas segumu savienojuma vietas, dažādas spraugas. Tā tu iznīcināsi prusaku sadētās oliņas, ko ar aci nevar pamanīt.
- Prusakiem ir nepieciešama piekļuve ūdenim. Līdz ar to jārūpējas, lai mājā nebūtu pilošu krānu.
Cīņa ar prusakiem
- No prusakiem ir ļoti grūti atbrīvoties, ja tie ir ieviesušies mājā.
- Protams, ka dažādi tīrības pasākumi var ierobežot šo kukaiņu skaitu, tomēr, lai pilnībā tos iznīdētu, nepieciešams lietot ķīmiskos kukaiņu iznīcināšanas līdzekļus (insekticīdus).
- Prusaku iznīcināšanai var izmantot slazdus, insekticīdu pastas jeb gēlus, insekticīda pulverus, aerosolus un līmlentes tarakānu ķeršanai. Iespējams iegādāties arī speciālu zīmuli, kura novilktā līnija atbaida šos kukaiņus – šādu līniju kukaiņi nešķērsos.
- Optimāla attīstības temperatūra ir 25-27℃, bet temperatūrās, kas zemākas par 5℃, tie iet bojā.
Mazumtirdzniecībā iedzīvotājiem pieejamās indes vēlams izmantot gadījumos, ja kaitēkļu izplatība nav liela, jo tās ir mazāk iedarbīgas, nekā profesionāļiem pieejamās. Lokāli lietotie līdzekļi (lamatas, līmlentes) nedod garantiju, ka kukaiņi drīz vien neuzrodas atkal. Ja vajadzīgs ir ilgstošs (vismaz 6 mēnešus) rezultāts vai arī ja objekts sen nav apsekots un nav uzturēts kārtībā, palīdzēt varēs vienīgi profesionāli speciālisti.